Aktywizacja seniorów w ramach działalności domu opieki

Dobry dom opieki skupia się nie tylko na tym, by zapewnić swoim pensjonariuszom odpowiednie warunki bytowe, ale również zaktywizować seniorów.

Wykwalifikowana kadra opiekuńcza doskonale wie, że wszelkie aktywności ruchowe, manualne i intelektualne sprzyjają pozostawaniu w dobrym stanie psychomotorycznym. W poniższym tekście tłumaczymy na czym polega aktywizacja osób starszych i co daje seniorom.

 

Wspieranie kondycji intelektualnej

Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, że nasz mózg, podobnie jak cały organizm z czasem się starzeje. Jednak obniżanie się możliwości intelektualnych nie jest czymś, z czym nie można walczyć. Wystarczy wprowadzenie kilku zmian w codziennym życiu seniora, by zapobiec pojawieniu się demencji starczej czy zaburzeń pamięci, zwanych potocznie sklerozą. Domy opieki  organizują dla swoich podopiecznych wiele zajęć, które mają na celu ćwiczyć pamięć, koncentrację, logiczne myślenie czy spostrzegawczość. Do takich aktywności zaliczyć można grę w szachy, bingo, memo czy nawet proponowanie seniorom rozwiązywanie krzyżówek. Dla wielu osób bardzo stymulujące są również podróże, wizyty w miejscach kultury, np. muzeach czy teatrach. Nieoceniony dobry wpływ na funkcjonowanie mózgu osoby starszej ma także czytanie książek i prowadzenie dyskusji. Ośrodek dla osób starszych chętnie organizuje spotkania z autorami, lokalnymi aktywistami czy specjalistami z różnych dziedzin, by nakłonić pensjonariuszy do debaty i pracy umysłowej.

 

Wspieranie kondycji fizycznej

Równie istotne dla dobrego samopoczucia seniora, co aktywność fizyczna, jest również wspieranie kondycji fizycznej. Regularne treningi fizyczne, o lekkiej lub średniej intensywności doskonale wpływają na samopoczucie pensjonariusza. Podczas aktywności fizycznej pobudzane jest krążenie, wzrasta wydolność serca, a układ nerwowy produkuje endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Systematycznie wzmacniane ciało znacznie lepiej radzi sobie z upływającym czasem. A każdy aktywny senior ma znacznie więcej siły i chęci do życia, niż jego rówieśnicy, którzy zalegli na kanapie. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."