Bóle stawów u seniora – jak sobie z nimi radzić?

Sprężystość stawów zmniejsza się wraz z wiekiem. Często towarzyszy temu ból, który utrudnia poruszanie się. Jak zmniejszyć te dolegliwości u seniora?

bole-stawow-u-seniora-jak-sobie-z-nimi-radzic

Najpowszechniejszą dolegliwością związaną ze stawami jest choroba zwyrodnieniowa, która objawia się bólem, trudnościami w poruszaniu się i wykonywaniu nawet podstawowych czynności. Nie należy lekceważyć tych objawów, ponieważ mogą one mieć negatywny wpływ na zdrowie seniora. Towarzyszy im również ból, który często jest bardzo dotkliwy. Choroba pojawia  się najczęściej u osób, które zmagają się z nadwagą, prowadzą mało higieniczny i stresujący tryb życia i unikają aktywności fizycznej. Dlatego prywatny dom opieki nad seniorami tak zachęca swoich pensjonariuszy do wykonywania ćwiczeń, spacerowania oraz chodzenia na basen. Nawet minimalna aktywność może zmniejszyć dolegliwości bólowe.

 

Jak radzić sobie z bólem stawów?

Każdy ból stawów, który utrzymuje się dłużej niż kilka dni należy skonsultować z lekarzem. Każdy ośrodek dla osób starszych współpracuje ze specjalistą, który będzie w stanie właściwie zdiagnozować pacjenta i uśmierzyć pojawiający się u niego niedowład. Im wcześniej tego typu dolegliwości zostaną wykryte, tym lepiej. Dzięki temu można będzie im skutecznie zapobiegać.

 

Najpopularniejszymi metodami leczenia choroby wieku podeszłego, czyli zwyrodnienia stawów jest przyjmowanie leków, a także fizjoterapia. Leczenie farmakologiczne rzeczywiście zmniejsza ból, jednak nie usuwa przyczyn choroby. Zajęcia z rehabilitantem będą w stanie odpowiednio rozruszać zwiotczałe mięśnie. Dzięki temu, że ich zakres ruchu będzie większy, ból znacznie się zmniejszy. Poprawią się również zdolności ruchowe seniora. Podczas terapii pacjenci uczą się również jak pokonywać sztywność i ból, aby codzienne funkcjonowanie nie sprawiało trudności. 

 

Ostatecznością jest operacja. Gdy zostaną wykluczone inne możliwości leczenia, starszej osobie proponowana jest endoproteza. Jest to jednak konieczność, jeżeli stan pacjenta jest już mocno zaawansowany i nic nie da się dla niego zrobić, aby zminimalizować jego cierpienie.

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."