Co starsze osoby powinny jeść latem?

Lato w Polsce z roku na rok staje się coraz bardziej gorące. Grupą osób, które odczują to wyjątkowo intensywnie są seniorzy. Mają oni obniżony próg wrażliwości termicznej. W tym czasie ich dieta musi być właściwie skomponowana, aby nie ucierpiało ich zdrowia, ani samopoczucie.

Osoby starsze są wyjątkowo narażone na szkodliwe działanie wysokich temperatur, które pojawiają się w letnim sezonie. Ich złe samopoczucie dodatkowo pogarsza fakt, iż upały odbierają apetyt, a brak regularnie spożywanych posiłków, osłabia organizm. Wszystko to może spowodować wiele niebezpiecznych dla zdrowia sytuacji. Zawsze domy opieki prywatne na ten czas przygotowują specjalne jadłospisy, dzięki którym samopoczucie i zdrowie seniorów znajduje się na odpowiednim poziomie.

Warzywa i owoce

Latem dieta seniorów powinna być przede wszystkim bogata w warzywa i owoce. Są to produkty bardzo zdrowe. Zawierają dużą ilość witamin i składników odżywczych. Warto serwować seniorom owoce i warzywa zawierające dużo wody, a mało cukru. Są to na przykład arbuzy, pomidory i ogórki. Inne warzywa świetnie sprawdzą jako podstawa pożywnych zup, których latem trzeba jeść jak najwięcej zarówno na ciepło lub jako chłodnik.

Kuchnia śródziemnomorska

W letniej diecie dla osób starszych nie musi być dużo białka. Podczas upalnych dni można sięgać po pomysły z kuchni śródziemnomorskiej. Królują tam przede wszystkim ryby i pełnoziarniste produkty zbożowe. Można przygotowywać seniorom przepyszne makarony w rożnej postaci. Latem można je jeść zarówno na zimno, jak i na ciepło. Warto także zadbać o to, aby latem porcje jedzenia były nieco mniejsze. Warto jeść częściej niż zmuszać się do zjedzenia większość porcji jedzenia na raz.

Napoje latem

Lato to czas, w którym bardzo łatwo o przegrzanie i odwodnienie. Wiele osób, nie tylko seniorzy, popełnia błąd, wybierając gazowane słodzone napoje, mocną kawę, herbatę oraz alkohol. Przyjmowanie takich napojów w żaden sposób nie nawodni organizmu. Warto sięgać przede wszystkim po niegazowaną wodę mineralną z dodatkiem plasterka cytryny i kilku listków mięty. Oprócz tego można spożywać również świeżo wyciskane soki owocowe lub warzywne.

Dzięki temu, że dom opieki zadba o właściwą dietę seniorów, będą mogli oni żyć zdrowo i czuć się świetnie. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."