Co zrobić, aby otrzymać miejsce w domu opieki?

Często domowa opieka nad osobami starszymi z różnych powodów jest niemożliwa. Warto w takiej sytuacji skorzystać z profesjonalnej pomocy oferowanej przez domy opieki. Warto dowiedzieć się, jak załatwić miejsce w takiej placówce.

miejsce_w_domu_opieki

Mieszkanie w domu opieki jest wyjściem idealnym dla starszej osoby, która nie ma rodziny lub dzieci nie są w stanie się nią zajmować tak, jakby chciały. Aby otrzymać jednak miejsce w takiej placówce, należy dopełnić kilku formalności.

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku w najbliższym ośrodku pomocy społecznej. Z takim wnioskiem może wystąpić senior lub jego opiekun prawny. Pracownik socjalny pomoże zebrać wszystkie dokumenty, które potrzebne są do załatwienia wszystkich formalności. Ponadto, przeprowadzi również wywiad środowiskowy na temat sytuacji rodzinnej osoby starszej. Podejmie decyzję, czy opieka dla seniora kłodzko jest wymagana w profesjonalnej placówce, czy może odbyć się w domu. Po dopełnieniu tych wszystkich formalności pracownik socjalny powinien złożyć wniosek o skierowanie do domu opieki.

Do wniosku o przyznanie miejsca w domu opieki należy także dołączyć oświadczenie o stopniu sprawności starszej osoby. Każdy dom emeryta specjalizuje się w innych typach chorych. Jedne proponują miejsca dla osób chodzących, inne dla osób leżących.

Pobyt w publicznym domu opieki wynosi 70% dochodu pensjonariusza. Kwota ta pobierana jest automatycznie z emerytury mieszkańca. Pozostała kwota jest do wyłącznej dyspozycji seniora.

Wszystkie przygotowane przez pracownika socjalnego dokumenty są przekazywane do odpowiednich instytucji, które rozpatrują wniosek. Z reguły miejsce przydzielane jest w ośrodkach znajdujących się jak najbliżej miejsca zamieszkania rodziny. Dzięki temu, może ona odwiedzać starszą osobę regularnie. Będzie to korzystne dla każdej starszej osoby, która pragnie bliskości rodziny.

Jeżeli tylko dom opieki zostanie dostosowany do potrzeb starszej osoby, będzie mogła ona tam spędzać przyjemny czas. Będzie miała zapewnioną profesjonalną pomoc, co jest przecież najważniejsze. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."