Cukrzyk w domu opieki, czyli o pensjonariuszach z cukrzycą

O tym, że cukrzyca jest chorobą wyjątkowo niebezpieczną i mocno ingerującą w codzienne życie osoby chorej nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

cukrzyk w domu opieki

Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że choroba ta upodobała sobie osoby w wieku podeszłym. Według specjalistów szczyt zachorowania na cukrzycę typu 2 przypada na 60-siąty rok życia. Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że cukrzyca pojawiająca się u seniora często rozwija się bezobjawowo i zostaje zdiagnozowana przez przypadek. Dlatego właśnie tak istotne są regularne badania, jak np. morfologia rozszerzona o poziom cukru. Analizując statystyki można stwierdzić, że aż 40 procent seniorów po 60-tym roku życia zmaga się z cukrzycą. Prywatne domy opieki społecznej muszą być przygotowane na pensjonariuszy-cukrzyków.

 

Indywidualna dieta i całodobowa opieka

Osoby starsze, u których zdiagnozowano cukrzycę wymagają specjalnej opieki. Nie oznacza to jednak, że skazane są na prowadzenie nudnego i ograniczonego trybu życia. Nic bardziej mylnego! Wystarczy wdrożenie kilku podstawowych zasad, by móc cieszyć się udaną starością pomimo cukrzycy. Kluczową kwestią, którą muszą wziąć pod uwagę domy opieki dla starszych, jest dieta. Racjonalny sposób odżywiania znacznie zmniejsza komplikacje około cukrzycowe i pomaga utrzymać poziom na pożądanym poziomie. Renomowane domy seniora duszniki zdrój proponują swoim pensjonariuszom indywidualny plan żywieniowy oraz bezwzględnie przestrzegają żywieniowych i medycznych wskazań przekazanych przez lekarza prowadzącego. W przypadku cukrzycy niezwykle ważne jest także nadzorowanie poziomu cukru, przy pomocy glukometru. Osoby starsze mają często trudności z obsługiwaniem glukometru. Wówczas z pomocą przychodzi opieka dla seniora . Wykwalifikowana kadra medyczna i opiekuńcza z pewnością zadba o regularne pomiary i szybką reakcję, jeśli wyniki budzą wątpliwości.

 

Aktywność fizyczna

Specjaliści są zgodni – aktywność fizyczna znacznie pomaga utrzymać cukrzycę w ryzach. Dobre domy opieki organizują zajęcia ruchowe dla swoich pensjonariuszy, dostosowane do ich możliwości i predyspozycji zdrowotnych. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."