Czego potrzebuje starszy człowiek?

Starsze osoby, które mieszkają w domach opieki potrzebują przede wszystkim prywatności, poczucia wspólnoty oraz tego, aby rodzina o nich nie zapomniała.

Domy opieki na przestrzeni kilku lat zmieniły swoją reputację. Jest ona obecnie dużo lepsza. Takie placówki stały się bardziej przyjazne dla seniorów. Są miejscem, w którym starsze osoby mogą przebywać wśród rówieśników i cieszyć się spędzaniem beztroskiego czasu. Mogą liczyć na towarzystwo. Nie muszą same siedzieć zamknięte w czterech ścianach, podczas gdy ich dzieci pracują całymi dniami. Każdy dom starców zapewnia starszej osoby elastyczny rytm życia, a także możliwość rozwijania swoich pasji. Organizowane są różnego rodzaju wieczorki tematyczne, zajęcia oraz warsztaty. Starsze osoby, jeżeli tylko chcą, mogą z nich korzystać.

Wszystkie prywatne domy opieki zapewniają starszym osobom godną starość. Organizują im czas, tak, aby nie mogli oni narzekać na nudę. Starsze osoby cenią przede wszystkim to, jeżeli prywatny dom jest kameralny. Mogą się w nim czuć dzięki temu jak u siebie w domu. W takich domach starsze osoby nie odczuwają lęków i nie cierpią na depresję. Najlepsze domy opieki to takie, które potrafią zbudować domową atmosferę. W takich placówkach liczą się przede wszystkim detale. Na przykład pielęgniarki zamiast w pokoju za szkłem swoją papierkową robotę wykonują przy stole w salonie dostępnym dla wszystkich mieszkańców domu. Dzięki temu, starsze osoby nie mają wrażenia, że są w szpitalu czy zamkniętym ośrodku.

Starsze osoby boją się najbardziej tego, że w domu opieki stracą prywatność. Dlatego najczęściej oczekują pokoju jednoosobowego, najlepiej zamykanego od wewnątrz. Choć chcą się integrować, potrzebują również posiadać przestrzeń, w której będą mogli pobyć sam na sam. Będą mieli wtedy możliwość wycieszenia się i spędzenia czasu bez innych osób. Dla wielu starszych osób jest to niezwykle ważne.

Jeżeli podejmiecie decyzję o oddaniu starszej osoby do prywatnego domu opieki, zadbajcie, aby mogła się ona czuć tam dobrze. Zapytajcie ją o warunki, jakich oczekuje. Dzięki temu, starsza osoba nie będzie cierpiała z powodu pobytu w innym miejscu niż jej własny dom. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."