Czym kierować się przy wyborze domu opieki?

Znalezienie odpowiedniego miejsca dla bliskiej osoby wymagającej stałej opieki nie jest proste. Przedstawiamy najważniejsze kryteria, jakie musi spełniać odpowiedni dom opieki dla starszych, często schorowanych osób.

Jak wybrać odpowiedni dom opieki

Znalezienie odpowiedniego miejsca dla bliskiej osoby wymagającej stałej opieki nie jest proste. Przedstawiamy najważniejsze kryteria, jakie musi spełniać odpowiedni dom opieki dla starszych, często schorowanych osób.

 

Wymagania seniora

 

Jeśli to możliwe, przed rozpoczęciem poszukiwań zapytajmy bliską osobę, jakie są jej wymagania względem domu starości. Dopiero z taką wiedzą zabierzmy się do przeglądania ofert.

 

Lokalizacja

 

Jeśli chcemy często odwiedzać bliską osobę, to dom opieki powinien znajdować się możliwie blisko naszego miejsca zamieszkania. Warto wyszukać wszystkie placówki w obrębie 30 – 50 kilometrów i sprawdzić, czy ich oferta nam odpowiada. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej na przykład: domy opieki śląskie lub dom opieki dla starszych. Jeśli żadna z pobliskich placówek nie spełnia naszych wymagań, rozszerzmy skalę poszukiwań.

 

Standard opieki

 

Najważniejszą kwestią, jaką należy się kierować podczas wyboru domu spokojnej starości, jest standard opieki. Musimy być pewni, że interesujący nas dom opieki dla starszych jest godzien zaufania. Po pierwsze zweryfikujmy, czy wybrany dom opieki ma zezwolenie od wojewody. Rejestr domów opieki znajduje się na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego. Każdy dom z zezwoleniem musi spełniać standardy zawarte w rozporządzeniu ministra polityki społecznej w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie opinii na temat ośrodka na forach internetowych.

 

Wizyta kontrolna

 

Przed podjęciem decyzji odwiedźmy wstępnie wybrany dom opieki dla starszych. Podczas wizyty zwróćmy uwagę na zapach, jaki unosi się w placówce. Jeśli wyczujemy zapach stęchlizny - lub co gorsza - moczu, oznacza to, że personel nie wywiązuje się należycie ze swoich obowiązków. Sprawdźmy także wyposażenie pokojów: czy panuje w nich czystość i czy są przystosowane dla osób starszych, np. czy w łazience znajdują się uchwyty lub siedziska pod prysznicem. Podczas wizyty obserwujmy zachowania personelu względem pensjonariuszy.

 

Pamiętajmy, aby podczas poszukiwań domu opieki kierować się przede wszystkim dobrem naszych bliskich.

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."