Dieta seniora – co jest najważniejsze?

Dobrze dobrana dieta pomoże seniorowi nie tylko zachować zgrabną sylwetkę, ale także wpłynie pozytywnie na jego zdrowie. Starsza osoba będzie się czuła dobrze w swoim ciele, a jej samopoczucie będzie znakomite.

dieta seniora

Zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla każdego seniora. Pomaga zachować dobrą kondycję i zdrowie. Z wiekiem zmienia się szybkość przemiany materii i zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Warto zatem zadbać o zmianę nawyków żywieniowych i wprowadzić kilka zmian do tradycyjnej kuchni. Każdy dom opieki dla osób starszych przygotowuje dietę idealnie dopasowaną do potrzeb danego kuracjusza. Starsze osoby cierpią na wiele dolegliwości. Nie wszystko mogą więc jeść. Bardzo istotne jest, aby z ich diety zniknęły szkodliwe produkty, a pojawiło się dużo tych, które pozytywnie wpływają na zdrowie.

 

Pierwszą zmianą o jakiej należy pomyśleć jest sposób przygotowywania potraw. Dietetycy radzą, aby smażenie zastąpić duszeniem, gotowaniem na parze lub pieczeniem w folii. Istotne jest, aby dania były przygotowywane z jak najmniejszą ilością tłuszczu oraz soli. Ten drugi składnik można zastąpić zdrowymi ziołami, które sprawią, że potrawy będą bardzo aromatyczne i na pewno będą smakowały kuracjuszom. Wszystkie prywatne domy opieki społecznej zatrudniają profesjonalnych kucharzy, którzy potrafią przygotować zdrowe i wyśmienite potrawy dla starszych osób.

 

Obowiązkowo w diecie osób starszych muszą znaleźć się warzywa i owoce. Warto do codziennego jadłospisu włączyć także brokuły, marchewkę oraz szpinak. Bogata w te składniki dieta będzie wpływała pozytywnie na zdrowie seniora. A przecież o to właśnie chodzi, aby mógł się on czuć w swoim ciele jak najlepiej.

 

Trzeba pamiętać, aby dieta seniora była bogata również w białko. Znajdziemy je między innymi w roślinach strączkowych, mleku i przetworach mlecznych oraz rybach. Pierwiastki, które musi uwzględniać dieta dla seniora to żelazo, zapobiegające niedokrwistości oraz cynk, który wspomaga gojenie się ran.

 

Warto dbać o dietę seniora. Dzięki temu jego zdrowie będzie znajdowało się na odpowiednim poziomie. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."