Dom opieki czy opieka domowa?

Opieka nad osobą starszą, szczególnie gdy nie jest ona do końca samodzielna i cierpi na choroby wieku podeszłego, jest dosyć trudna.

Dom opieki czy opieka prywatna

 Wiele osób nie chce umieszczać rodziców w domu spokojnej starości, decydując się na zabranie rodzica do siebie do domu. Niestety, takie rozwiązanie nie tylko nieco komplikuje życie. Osoby, które na co dzień pracują, nie mają możliwości zapewnić seniorowi takiej opieki, na jaką on zasługuje.

 

Jednym z rozwiązań, na które decyduje się pewna grupa osób, to zatrudnienie pielęgniarki bądź opiekunki na godziny. Taka osoba przychodzi do seniora codziennie lub kilka razy w tygodniu, zajmuje się jego pielęgnacją, dotrzymuje mu towarzystwa, robi zakupy czy pomaga w innych codziennych czynnościach. Niestety, takie rozwiązanie ma swoje minusy. Po pierwsze, jest to opcja dosyć droga. A po drugie, nie zapewnia seniorowi opieki przez cały czas. Starsza osoba i tak przez większą część dnia pozostaje sama. W takiej sytuacji warto rozważyć, czy nie lepszy będzie dom opieki dla starszych osób.

 

Znalezienie domu opieki w pobliżu miejsca zamieszkania rodziny nie powinno być trudne. Z roku na rok, wraz ze starzeniem się społeczeństwa, powstaje coraz więcej całodobowych domów opieki, które zapewniają profesjonalną i kompleksową opiekę nad seniorami. Prywatny dom opieki nad seniorami zapewnia swoim podopiecznym całodobową opiekę, fachową kadrę medyczną i terapeutyczną, sporo dodatkowych zajęć, spośród których seniorzy mogą wybierać takie, które najbardziej będą odpowiadały ich potrzebom.

 

Dom opieki nie jest, wbrew pozorom, rozwiązaniem drogim. Istnieją tanie domy opieki, w których podopieczni doskonale się czują i mają zapewnione doskonałe warunki do codziennej egzystencji. Zanim jednak wybierzemy jeden, konkretny dom, w którym zamieszka najbliższa nam osoba, warto sprawdzić warunki w co najmniej kilku takich miejscach. Nie wystarczy zapoznać się z informacjami na stronie internetowej czy z folderami reklamowymi. Najlepsze będzie osobiste wybranie się i przyjrzenie warunkom, w jakich żyją seniorzy.

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."