Domy spokojnej starości – jak wyglądają w praktyce?

Miesięczny pobyt seniora w prywatnym domu opieki kosztuje od 2 tysięcy do nawet 15 tysięcy. Starszym osobom najbardziej zależy na zachowaniu prywatności i samodzielności. Chcą być niezależne tak długo, jak jest to możliwe. Ich kondycja znacznie się poprawia, gdy mają coś do roboty. Na przykład mogą dbać o kwiaty lub wyjść na spacer z psem.

domy spokojnej starości

W Polsce legalnie działa ponad 200 prywatnych domów opieki, z których mogą korzystać starsze osoby. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podaje, że znajduje się w nich ponad 14 tysięcy wolnych miejsc. W sumie prywatne domy opieki społecznej, jak i samorządowe domy opieki goszczą w swoich progach ponad 80 tysięcy osób.

Liczby domów opieki stale wzrastają ze względu na duże zapotrzebowanie. W zapracowanym świecie, w którym młodzi ludzie nie mają czasu, aby opiekować się starszą osobą, poszukują miejsca, w którym będzie czuła się bezpiecznie i będzie się miał kto nią zajmować. Trzeba pamiętać, że dom emeryta to nic strasznego. Jest to miejsce, w którym senior jest pod opieką lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów. Ma wszystko czego potrzebuje do prawidłowego życia. Rodzina może w każdym momencie odwiedzić starszą osobę i zabrać ją do siebie na weekend lub dłuższy pobyt. Nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Nawet to lepiej. Starsza osoba będzie wtedy wiedziała, że rodzina o niej nie zapomniała i nadal jej potrzebuje.

Z rządowych prognoz wynika, że w latach 2015-2020 z prywatnych domów opieki będzie korzystało ponad 7% seniorów, czyli tyle samo co w Europie Zachodniej. Polska w tym zakresie równa więc do zachodu. Wynika to głównie ze zmiany nastawienia do geriatrii i placówek opieki długoterminowej. Polacy mają coraz mniej oporów, aby oddawać starsze osoby do renomowanych domów opieki. Pokolenie obecnych 40-latków jest lepiej sytuowane finansowo. W związku z tym, może zapewnić starszej osobie godne warunki i pobyt w profesjonalnym domu opieki. Również osoby przebywające na emigracji za granicą mogą być skłonne do opłacania w Polsce opieki nad swoimi rodzicami.

Trzeba pamiętać, że obraz domów opieki, w których starsze osoby cierpiały i były zaniedbywane przeszedł już do lamusa. Obecnie prywatne placówki są zadbane i profesjonalne. Dbają o to, aby starszej osobie było tam jak najlepiej. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."