Indywidualna dieta, a pobyt w domu starców

Osoby starsze często narażone są na dolegliwości układu pokarmowego, wywołane różnego rodzaju czynnikami.

indywidualna dieta

Aby zapewnić seniorowi godną starość i komfort u schyłku życia, dom opieki musi zadbać o indywidualną dietę takiego pensjonariusza. Tylko osobno przygotowany jadłospis jest gwarancją dobre zdrowia. Większość ośrodków w ramach normalnych usług przygotowuje posiłki z uwzględnieniem zaleceń lekarskich.

Wykluczenie alergenów i nietolerancji pokarmowych

W ramach starzenia się organizmu pojawiają się problemy z normalnym funkcjonowaniem organizmu. Wielu seniorów ma problemy z poprawnym trawieniem pokarmów. Nierzadko pojawiają się bóle żołądka, wzdęcia czy chroniczne zaparcia. W takim przypadku należy zrobić wszystko, co można, by zminimalizować dyskomfort związany z układem pokarmowym. Domy pomocy często z własnej inicjatywy zgłaszają problemy pokarmowe podopiecznych do lekarzy specjalistów. Bezwzględnie stosują się także do wytycznych dietetycznych. Osobne posiłki przygotowuje się np. dla osób z wykrytymi alergiami pokarmowymi czy nietolerancjami pokarmowymi. Wystarczy w karcie pensjonariusza odnotować fakt istnienia konieczności specjalnego żywienia seniora. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ogromne znaczenie na kondycję pensjonariusza ma jego własna dyscyplina żywieniowa. Nawet najlepszy prywatny dom opieki nad seniorami nie jest w stanie monitorować swojego podopiecznego 24-godziny na dobę, czy sprawdzać co odwiedzający przynoszą mu w formie podarunku. Dlatego też, w dużej mierze to samoświadomość starszej osoby jest gwarantem dobrego stanu osoby wymagającej restrykcyjnej diety.

 

Dieta po zawale, udarze czy zabiegu operacyjnym

Specjalistyczne domy opieki dolnośląskie często mają do czynienia ze starszymi osobami po różnego rodzaju chorobach i atakach, np. zawałach czy udarach. Nierzadko pensjonariusze poddawani są również zabiegom operacyjnym. Wówczas konieczne jest wdrożenie specjalistycznej diety, by wspomóc proces rekonwalescencji i zapobiec kolejnym kłopotom zdrowotnym. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."