Jak przekonać seniora, by cieszył się starością

Jesień życia może być pięknym etapem dla każdego. Bycie na emeryturze stwarza wiele możliwości. Wreszcie mamy czas dla siebie i bliskich. Jednak, żeby cieszyć się byciem seniorem trzeba się do tego okresu pozytywnie nastawić.

 Jest znaczna różnica między podejściem osoby, która upatruje w starości jedynie oczekiwania na śmierć i bólu, a zorientowaniu na cieszeniu się tymczasem i korzystaniu z tego, co nam zostało pełnymi garściami. Czasami, przejście na emeryturę jest wręcz traumatyczne dla starszej osoby. Warto wspierać osobę starszą, by nie wkroczenie w spoczynek zawodowy było mnie bolesne. A metod pokazania seniorowi, że właśnie zaczyna się bardzo ciekawy okres w jego życiu jest bardzo wiele.

 

Senior nie musi być bierny

Częstym powodem trudności w odnalezieniu się w sytuacji u świeżo upieczonego emeryta jest poczucie, że teraz nic już seniora w życiu nie czeka. A przecież zakończenie aktywności zawodowej może być początkiem realizacji wielu pasji, na które do tej pory nie było czasu. Nie bez przyczyny liczne prywatne domy opieki społecznej organizują dla swoich podopiecznych wiele warsztatów, wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi. Wszystko to ma na celu jak najbardziej zaktywizować seniora i sprawić, by nie popadał on w rutynę dnia codziennego. Na przykładzie wielu pensjonariuszy, którzy zdecydowali się na stały pobyt w miejscu, jakim jest dom emeryta, można śmiało stwierdzić, że takie zorganizowane zajęcia pozwalają odnaleźć pasje i talenty, o które seniorzy często, by się nie posądzali. Co ciekawe, taka aktywność manualna, umysłowa i ruchowa wpływa na opóźnienie procesów starzenia i np. pozwala uniknąć demencji starczej.

 

Aktywność towarzyska opóźnia starzenie

Często mówimy, że to nie metryka świadczy o tym, ile mamy lat. I sporo w tym prawdy. Domy opieki dla starszych regularnie organizują nie tylko zajęcia edukacyjne, ale także spotkania towarzyskie. Jest to doskonała okazja dla seniorów, by zbliżyć się do siebie, nawiązać nowe znajomości, które mogą być potem kontynuowane w ośrodku. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."