Jak uchronić seniora przed samotną starością

Często kolokwialnie mawiamy, że człowiek jest zwierzęciem stadnym. I rzeczywiście do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy innych ludzi. Większość z nas nie wyobraża sobie codziennej egzystencji bez naszych najbliższych.

Starość jest okresem, kiedy wiele osób musi zmierzyć się z samotnością. Nawet jeśli senior posiada liczna rodzinę, w wyniku różnych zbiegów okoliczności może się okazać, że jest pozostawiony sam sobie. Jak uchronić seniora przed samotną starością? Bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się być dom starców śląskie.

 

Samotność skraca życie

Naukowcy już jakiś czas temu udowodnili, że osoby samotne żyją krócej niż ludzie otoczeni życzliwymi osobami. Choćbyśmy bardzo mocno zaprzeczali, nie jesteśmy w stanie wyprzeć ze swojej natury potrzeby życia w społeczeństwie. Samotni seniorzy tracą sens życia, odczuwają dużą pustkę i mają wrażenie, że są nikomu nie potrzebni. Częstym objawem skrajnej samotności jest traktowanie jak spotkania towarzyskiego wizyty lekarskiej czy pobytu w szpitalu. Jeśli samotny senior zamieszka w miejscu, jakim są domy spokojnej starości dolnośląskie, jego życie może ulec znacznej odmianie.

 

Życie w domy spokojnej starości

W polskim społeczeństwie można się czasem jeszcze spotkać z przekonaniem, że tanie prywatne domy opieki nad seniorami są miejscami bezdusznymi, w których zapewnia się jedynie podstawowe potrzeby pensjonariuszy. Jest to osąd wysoce krzywdzący, gdyż współczesne domy seniora kudowa zdrój starają się zapewnić opiekę na najwyższym poziomie. Oprócz standardowych usług, takich jak wyżywienie, pomoc medyczna i całodobowa opieka wykwalifikowanego personelu, proponują swoim pensjonariuszom również wiele atrakcji dodatkowych, które umilają życie na emeryturze.

 

Inni pensjonariusze jak rodzina

Samotni seniorzy, którzy decydują się na zamieszkanie w miejscu, jakim jest dom starców, często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak odmieni się ich życie. Często już po krótkim pobycie w ośrodku nie wyobrażają sobie powrotu do dawnego, pustego życia. Inni pensjonariusze stają się niczym rodzina. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."