Kiedy pensjonariusza męczy bezsenność

U osób w podeszłym wieku często występuje wiele dolegliwości charakterystycznych dla wieku starczego. Jedną z takich niedogodności jest z pewnością bezsenność. Rzeczą naturalną jest to, że z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie na sen.

bezsenność

Kiedy jednak przeradza się to w patologiczną niemożność zasypiania czy chroniczne budzenie się w środku nocy, należy szukać sposobów na wyleczenie bezsenności. Profesjonalna opieka nad seniorami  powinna obejmować również radzenie sobie z tym zagadnieniem. Bezsenność może być bowiem zarówno objawem, jak i przyczyną poważniejszej choroby. Nie można jej bagatelizować. Brak snu wpływa bowiem na każdą dziedzinę życia seniora.

 

Znaleźć przyczynę bezsenności

Aby móc skutecznie wyleczyć bezsenność u osoby starszej, należy znaleźć jej przyczynę. Często nie jest to takie łatwe, jak mogło by się wydawać. Trzeba bowiem sprawdzić wiele możliwości. Czasami w medycznych wynikach nie widać bezpośredniego powodu kłopotów ze snem. Wówczas opieka dla seniora musi przybrać na sile. Czasami bowiem przyczyna bezsenności tkwi w psychice seniora, a podczas codziennej opieki coś nam umknęło. Chwila rozmowy, wnikliwa obserwacja czy przeprowadzenie dyskretnego wywiadu wśród najbliższych i pensjonariuszy, sprawia, można dotrzeć do sedna problemu. Zdarza się także, że bezsenność jest wynikiem niewłaściwych zachowań. Zbytnie angażowanie uwagi i wzbudzanie nadmiernego pobudzenia przed snem może skutecznie zniweczyć szanse seniora na tak potrzebny mu odpoczynek.

 

Wspierać leczenie

Znalezienie przyczyny problemów ze snu u osoby starszej to tylko połowa sukcesu. Po dobrej diagnozie rozpoczyna się proces leczenia i wdrażania planu naprawczego. Dom starców dolny śląsk jest bardzo otwarty na indywidualne potrzeby każdego pensjonariusza. Przy bezsenności pojawia się chociażby konieczność podawania leków nasennych, wdrożenie innego rytuału zasypiania czy dostosowanie wyposażenia wnętrz, np. źródeł światła czy łóżka do potrzeb seniora. Nawet niewielka zmiana może przywrócić osobie starszej szanse na odpowiedni odpoczynek.

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."