Kim są mieszkańcy domów spokojnej starości?

Mieszkańcami większości domów spokojnej starości są osoby, które borykają się z różnymi somatycznymi schorzeniami oraz takie, które mają problem z narządem ruchu.

Bardzo często domy opieki dla starszych goszczą także osoby po:

  • udarach,
  • zabiegach,
  • wylewach.

Są to zazwyczaj osoby, które potrzebują specjalistycznej pomocy i rehabilitacji praktycznie przez cały czas, aby móc dojść do siebie. Takie osoby wymagają stałej, całodobowej opieki, której rodzina nie byłaby im w stanie zapewnić. Zazwyczaj rodziny szukają takiej pomocy z zewnątrz właśnie dopiero wtedy, gdy nie są w stanie samodzielnie pomóc bliskiej osobie. Bardzo często starsze osoby, które trafiają do takich placówek są już w bardzo ciężkim stanie. Posiadają liczne odwodnienia, odparzenia i mają źle dobrane leki. Wszystko dlatego, że sprawowana nad nimi opieka była po prostu nieodpowiednia. Nie wynika to ze złej woli rodziny, a po prostu z niewiedzy. Dlatego też, lepszym wyjściem jest po prostu umieszczenie takiej starszej osoby w domu opieki, gdzie będzie mogła liczyć na profesjonalną pomoc od lekarzy i pielęgniarek.

Bardzo często także alzheimer domy opieki jest powodem, dla którego rodzina postanawia umieścić daną osobę w ośrodku. Opieka nad taką osobą jest wyczerpująca i wymaga pilnowania jej przez 24 godziny na dobę. Nie jest to zazwyczaj możliwe, ponieważ każdy ma pracę i swoje obowiązki. W domu opieki taka osoba będzie mogła liczyć na wsparcie personelu medycznego. Otrzyma pomoc, dzięki której jej stan będzie mógł zostać unormowany i nie będzie się pogarszał tak długo, jak będzie to możliwe.

Zazwyczaj do domu opieki nie trafiają natomiast osoby starsze, które są jeszcze sprawne i samodzielne. Nie ma takiej potrzeby, aby musiały przebywać w ośrodku, jeżeli same sobie ze wszystkim świetnie radzą i potrzebują jedynie pomocy w zrobieniu zakupów. Takie osoby po prostu wolą spędzać czas w swoim domu, ponieważ jest to dla nich dużo bardziej komfortowe rozwiązanie. Choć zdarzają się i tacy, którzy dobrowolnie wybierają dom opieki, ponieważ boją się samotności, a przebywanie w czerech ścianach bez bliskich jest dla nich przytłaczające.

Domy opieki przyjmują więc zarówno osoby chore, zniedołężniałe, jak i całkowicie sprawne, które po prostu nie chcą czuć się samotne.

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."