Koszt pobytu w domu opieki

Domy opieki zapewniają pomoc osobom, które z różnych względów nie mogą same o siebie zadbać lub nie mogą liczyć na wsparcie rodziny, która pracuje lub nie ma warunków do opieki nad nimi. Oczywiście, trzeba pamiętać, że za pobyt w domu opieki należy uiścić odpowiednie opłaty. To, ile trzeba będzie zapłacić zależy od kilku czynników.

Osoby, które z racji wieku czy niepełnosprawności nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki lub warunków bytowych w miejscu swojego zamieszkania, mogą starać się i przydzielenie miejsca w domu pomocy społecznej. Pracujące tam osoby pomagają pensjonariuszom w codziennych czynnościach, a także dbają o ich zdrowie.

Jak już ustaliliśmy, dom opieki dla starszych pobierają opłaty za pobyt w swoich placówkach. Koszty uzależnione są tak naprawdę od oferty, jaką ma do zaoferowania ośrodek. Zazwyczaj to, ile pensjonariusze będą musieli płacić ustala wójt, burmistrz lub prezydenta miasta. Decyzje są publikowane do końca marca każdego roku w wojewódzkich dziennikach urzędowych.

Średni miesięczny pobyt osoby starszej w domu opieki kosztuje 2,5 tysiąca złotych. Koszty pobytu nie mogą przekraczać 70% jego dochodów. Oprócz tego, domy opieki pobierają opłaty z dotacji. Dzięki temu, mogą świadczyć wysokiej jakości usługi i zapewniać mieszkańcom właściwe warunki. Jeżeli suma dotacji i kwoty uiszczanych przez mieszkańców nie jest wystarczająca do właściwego zarządzania placówkę, brakujące pieniądze przekazywane są z samorządów.

Jeżeli osoba przebywająca w domu opieki nie jest w stanie pokryć kosztów pobytu w domu opieki, za taki pobyt może zapłacić małżonek lub członek rodziny. Jeżeli nie ma inne opcji, umieszczenie starszej osoby w domu opieki i opłacenie jej pobytu jest najlepszym wyjściem z sytuacji. Rodzina może mieć wtedy pewność, że starszą osobą zajmie się grupa profesjonalistów. Będzie ona miała organizowane liczne zajęcia, które pozwolą jej atrakcyjnie spędzać każdy dzień. Nie będzie dzięki temu czuła się samotna. Ma to na pewno bardzo duże znaczenie dla takiej starszej osoby.

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."