Leczenie paliatywne – hospicjum czy dom spokojnej starości

Lekarze, mimo że dysponują dzisiaj ogromnie rozwiniętą medycyną i szerokim zapleczem farmakologicznym, nie są cudotwórcami. Nawet najlepszy specjalista musi czasem przyznać, że nic więcej nie da się zrobić. Wówczas medycyna proponuje pacjentowi leczenie paliatywne...

terapia paliatywna

Czyli takie, które skoncentrowane jest na leczeniu eliminującym ból i inne dolegliwości towarzyszące rozwojowi choroby. Ma ono na celu umożliwienie komfortowego odejścia chorej osobie. Z racji wieku, takie leczenie często wdrażane jest u seniorów. Z racji tego, że w mocno zaawansowanych fazach choroby, leczenie paliatywne wymaga praktycznie stałego nadzoru, wiele rodzin decyduje się na umieszczenie chorego w specjalnym ośrodku. Pojawia się jednak dylemat – czy hospicjum jest jedyną możliwością? Otóż nie. Domy spokojnej starości śląsk są miejscem, które chętnie przejmie opiekę nad seniorem w stanie paliatywnym. Taka decyzja ma wiele zalet, które sprawiają, że w wielu przypadkach będzie znacznie lepszym wyborem, niż hospicjum.

 

Mniejszy bagaż psychiczny

Świadomość, że znaleźliśmy się u kresu swojego życia dla nikogo nie jest sytuacją łatwą. Osoba starsze, której lekarze oferują wyłącznie leczenie paliatywne musi zmierzyć się z ogromem emocji. Propozycja, by umieścić ją w hospicjum, może dodatkowo obciążać psychikę. Większość osób panicznie boi się śmierci. Nie tylko swojej. Obawiamy się także tego, jak odchodzą osoby wokół. Jeśli więc nasz senior źle znosi zaistniałą sytuację, warto zrezygnować z hospicjum na rzecz ośrodka opieki. Dom opieki prywatny daje o wiele mniejszy bagaż psychiczny. Osoba starsza może mieć poczucie, że przebywa wśród swoich rówieśników, często nie jest tak bardzo przytłoczona świadomością bliskiej śmierci.

 

Opieka na wysokim poziomie

Rodziny osób, u których wdrażane jest leczenie paliatywne często obawiają się, że domy opieki nad seniorami nie sprostają wyzwaniu, jakim jest opieka nad seniorem w tak zaawansowanej chorobie. Nic bardziej mylnego! Profesjonalne domy opieki prywatne posiadają pełne zaplecze sprzętowe i kadrowe, by zapewnić osobie starszej godne, bezbolesne i pełne poczucia bezpieczeństwa odejście. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."