Leki, a dieta seniora

Działanie leków jest prawidłowe jedynie wtedy, gdy jest połączone z odpowiednią dietą. Żywienie seniora jest bardzo istotne i zapobiega szkodliwym działaniom terapii farmaceutycznej.

leki dla seniora

Przyjmowanie leków w podeszłym wieku jest standardem. Mało która osoba po 60-ce nie musi zażywać określonych suplementów. Czy to na bóle kręgosłupa, na ciśnienie czy na problemy z sercem. Repertuar tabletek jest całkiem bogaty. Jednak aby ich działanie przynosiło oczekiwany rezultat, należy dostosować do tego dietę. Skutkiem nieodpowiedniego odżywiania może być nawet większy uszczerbek na zdrowiu. Mają tego świadomość prywatne domy opieki, w których dieta jest dobierana do indywidualnych potrzeb pensjonariusza. Kucharz ustala jadłospis wraz z lekarzem prowadzącym. Pozwala to zminimalizować ryzyko wystąpienia niepotrzebnych komplikacji i kłopotów zdrowotnych.

Odpowiednie żywienie starszych osób przyjmujących leki wymaga odstawienia soków cytrusowych. Nie należy jeść grejpfruta i czerwonej pomarańczy. Same w sobie nie są szkodliwe, ale zawarte w nich flawonoidy zakłócają procesy trawienne w wątrobie. Grozi to nawet zatruciem czy przedawkowaniem leków. Dlatego też tego typu owoce starsze osoby powinny odstawić.

Kolejnym składnikiem, który trzeba wyeliminować z diety seniora przyjmującego leki, jest mleko. Odnosi się to do osób, które stosują leki osłonowe na błonę śluzową żołądka. Mleko niweluje działanie takich leków, co może być bardzo groźne dla seniora.

Alkohol nigdy nie powinien być na stałe obecny w diecie seniora, jednak podczas przyjmowania leków należy go bezwzględnie wyeliminować. Łączenie alkoholu z lekami jest bardzo szkodliwe nie tylko w podeszłym wieku. Nigdy nie wiemy, czy nie spotęguje albo nie wydłuży czasu działania preparatów leczniczych. W związku z tym, tanie domy opieki społecznej przestrzegają, aby nie ryzykować swoim zdrowiem dla chwilowego odurzenia napojem wysokoprocentowym.

Jak widać, dieta osób starszych jest mocno powiązana z przyjmowanymi farmaceutykami. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."