Mieszkanie dla seniora – jak powinno wyglądać?

Zaplanowanie wnętrza dla osób starszych nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza, jeżeli przestrzeń ma dodatkowo podobać się lokatorowi. Przede wszystkim, należy do takiego mieszkania wprowadzić rozwiązania ułatwiające życie mieszkańcowi.

Tak naprawdę dom opieki dla starszych wyspecjalizował się w tworzeniu przestrzeni dla osób starszych. Znajduje się tam wszystko, co starsza osoba potrzebuje. Zwykłej osobie, nie znającej się na zasadach aranżacji mieszkań dla osób starszych, trudno byłoby przygotować tak komfortową przestrzeń.

Przestrzeń dla seniora musi być komfortowa i łatwo dostępna. Przede wszystkim, w domu opieki nie powinno być żadnych schodów. Byłoby to spore utrudnienie dla starszych osób, które już nie mają tyle siły, aby przemieszczać się po schodach. Dlatego też, większość takich domów jest parterowa, a gdy są piętra, to obowiązkowo musi być również winda. Jest to ułatwienie zarówno dla chodzących osób, jak i poruszających się na wózku inwalidzkim. Ponadto, seniorzy preferują też ciszę, spokój i trochę zielonej przestrzeni. Chcą w takim miejscu wypoczywać i mieć zapewnioną relaksacyjną przestrzeń. Zbyt duży miejski zgiełk, a także nowoczesne betonowe otoczenie rzadko przypadają im do gustu. W związku z tym, domy opieki tworzone są w malowniczych okolicach za miastem, gdzie jest cisza, spokój i seniorzy mają nieograniczony dostęp do zielonych terenów.

Łazienka dla seniora

W każdej łazience, z której ma korzystać senior powinna znaleźć się kabina prysznicowa. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej komfortowe niż wanna, do której seniorowi będzie bardzo trudno wejść. Kabina powinna być dodatkowo wyposażona w specjalne siedzisko. Dzięki temu, w razie potrzeby senior będzie mógł usiąść i się umyć, gdy nie będzie miał sił, aby stać pod prysznicem. Warto także pomyśleć o antypoślizgowych powierzchniach, specjalnych uchwytach zamontowanych na ścianach, dużej umywalce, a także o toalecie, która będzie miała również funkcję bidetu. Tak urządzona łazienka zapewni seniorowi pełną samodzielność. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."