Nowinki technologiczne a seniorzy

Żyjemy w czasach kiedy coraz więcej aspektów naszego życia podlega cyfryzacji, automatyzacji i uproszczeniu. Jednak dla seniorów, których większość życia przypadła na czasy analogowe, odnalezienie się w takie wirtualnej, nowoczesnej codzienności jest bardzo trudna. Nie oznacza to jednak, że osoby starsze skazane są na pozostanie przy tradycyjnych rozwiązaniach czy ciągłą pomoc młodszych osób.

Nowinki technologiczne

Domy seniora duszniki zdrój w ramach aktywizacji osób starszych proponują na przykład kursy komputerowe dla seniorów. Dzięki temu pensjonariusze mogą nauczyć się podstawowej obsługi komputera, poznać świat Internetu i poczuć, że nie zostają w tyle z nowinkami technologicznymi. Korzyści z uczestnictwa seniora w takich warsztatach jest o wiele więcej.

 

Kiedy senior chce być na czasie

Wiele starszych osób z dużą ostrożnością podchodzi do tematu komputerów, smartfonów, Internetu, itp. W większości przypadków wynika to z braku wiedzy i umiejętności. Dla większości osób po sześćdziesiątym roku życia, cyfrowy świat jest przysłowiową czarną magią. Okazuje się jednak, że kiedy poznają choćby podstawowe zasady funkcjonowania wirtualnej rzeczywistości, czerpią wiele satysfakcji z korzystania z udogodnień, jakie daje komputer i Internet. Domy opieki dla osób starszych chętnie organizują kursy dla swoich podopiecznych. Dzięki temu seniorzy nie nudzą się i mają możliwość nauczyć się dodatkowych rzeczy. Wielu z nich później samodzielnie nabywa biegłości w poruszaniu się po świecie www i chętnie tę wiedzę wykorzystuje, np. do kontaktu z bliskimi, opłacania rachunków czy zdobywania nowej wiedzy.

 

Zagrożenia czyhające na seniora w świecie wirtualnym

Oczywiście, wszystkie domy opieki dla starszych są świadome, że senior, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z Internetem jest narażony na liczne niebezpieczeństwa. Nie jest tajemnicą fakt, że osób chcących wykorzystać nieobycie osób starszych jest wiele. Jednak na kursach wiele uwagi poświęca się na wyczulenie pensjonariuszy na ewentualne próby oszustw. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."