Nowości proponowane przez domy spokojnej starości

Domy spokojnej starości w Polsce stale się rozwijają. Starają się dogonić pod wieloma względami zachód, gdzie obecnie są to bardzo nowoczesne placówki zapewniające starszym osobom duży komfort. Na jakie nowości w Polsce mogą liczyć osoby starsze?

W domach opieki tworzone są specjalne skrzydła dla pacjentów z określonymi chorobami. Na przykład w jednym skrzydle umieszczane są osoby z demencją, a w drugim leżące. Dzięki temu, możliwe jest rozdzielenie schorzeń i zgrupowanie chorych, którzy jeszcze mogą w miarę normalnie funkcjonować. Ponadto, dla osób z demencją wprowadza się w domach opieki szereg rozwiązań pozwalających na zmniejszenie stanów lękowych i napięć, jakie się u nich pojawiają. Jednym z rozwiązań jest umieszczenie w parku przystanku autobusowego z ławką. Osoby z demencją chcą żyć normalnie i bardzo często potrzebują gdzieś pojechać lub myśleć, że mogą gdzieś pojechać. Dostęp do takiego przystanku ma na celu złagodzić pojawiające się u nich czasem napięcie.

Większa swoboda

Są też domy bez godzinowych ograniczeń odwiedzin i gdzie nie ma ściśle obowiązującego grafiku dnia. W takiej sytuacji domy starców prywatne w żaden sposób nie ograniczają kuracjuszy. Starsze osoby mogą tam czuć się jak u siebie w domu, całkowicie swobodnie.

Wygląd domów opieki

Coraz częściej osoby decydujące się na budowę domów opieki zwracają uwagę na wygląd samego budynku. Zamiast wielkich budynków, budowane są znacznie mniejsze i kameralne domy, w których można zbudować przyjemną atmosferę.

Prywatność ma swoje granice

Nie istnieją natomiast domy opieki śląskie, w których rezydenci mogliby zamykać się od środka. Prywatność prywatnością, ale jednak względy bezpieczeństwa są najważniejsze. Pracownicy ośrodka zawsze muszą mieć dostęp do pacjentów, gdyby na przykład zasłabli lub źle się poczuli. W przypadku zamkniętych drzwi mieliby problem z dostaniem się do pokoju i konieczne byłoby wtedy wyważenie drzwi. W pokojach kuracjuszy znajdują się natomiast rozwiązania, które pozwalają na szybkie zawiadomienie personelu, jeżeli coś złego będzie działo się starszej osobie. Są to na przykład zamontowane przy łóżkach przyciski przywołujące pielęgniarkę czy monitoring w niektórych częściach domu.

Opieka nad zwierzętami i roślinami

W domach opieki starsze osoby aktywizowane są w różny sposób. W niektórych mogą oni posiadać własne zwierzęta. Opieka nad kotem i psem sprawia, że kondycja psychiczna starszych osób ulega znacznej poprawie. Efekty przynosi też zachęcanie pensjonariuszy do opieki nad kwiatami doniczkowymi. Z badań wynika, że takie osoby żyją dłużej i czują się znacznie lepiej. Dlatego też, coraz częściej w domach opieki oprócz zajęć grupowych, starszym osobom pozwala się posiadać zwierzęta i pielęgnować kwiaty.

Apartamenty dla seniorów

Luksusowe domy opieki oferują dla seniorów prawdziwe apartamenty, które są przystosowane do wieku, jaki posiadają. Starsze osoby mogą w nich prowadzić życie zgodne z własnym rytmem. Posiadają dostęp do opieki medycznej i wszelkiej pomocy, której potrzebują. W każdej chwili mogą poprosić o pomoc. Obsługa domu opieki zapewnia sprzątanie, pomoc w praniu, zakupach i codziennych problemach, jak np. wymiana żarówki. Apartamenty są albo jedno, albo kilkuosobowe. Wszystko zależy od potrzeb mieszkańców.

Dzięki temu, że wizerunek domów opieki w Polsce stale się zmienia, i to na lepsze, coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie w nich starszych osób, którymi nie ma kto się opiekować lub w domu nie mogą mieć zapewnionej profesjonalnej opieki medycznej. Dzięki nowinkom, jakie napływają do Polski z zachodu, domy opieki stają się przyjaznymi miejscami do życia dla starszych osób. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."