Otępienie starcze – specjalistyczna opieka w domu seniora

To, że z wiekiem pogarszają się różne funkcje poznawcze, takiej jak uwaga, pamięć, zdolność koncentracji nie jest niczym dziwnym.

otepienie starcze

Osoby starsze często zauważają, że zdarza im się o czymś zapomnieć, czegoś nie zauważyć, itp. Nie jest to objaw niepokojący, dopóki nie powoduje zaburzeń funkcjonowania. Kiedy zauważamy u bliskiej osoby zachowania nietypowe, świadczące o nieprawidłowym postrzeganiu rzeczywistości, np. senior często zapomina wyłączyć gazu, ma problemy z odtworzeniem minionego dnia, wracając do domu nie pamięta w jakim celu z niego wyszedł, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. W takich przypadkach diagnozą jest otępienie starcze. Często błędnie mylone z chorobą Alzheimera. Trzeba jednak doprecyzować, że demencja nie jest w odróżnieniu od Alzheimera, jednostką chorobą, a jedynie właściwą dla wieku starczego grupą zaburzeń poznawczych, emocjonalnych i ogólnoustrojowych (często występują np. stany depresyjne czy ogólne osłabienie organizmu). Domy opieki dla starszych przygotowane są na wyzwanie, jakim jest całodobowa opieka nad osobą z demencją. Często ośrodki te są w stanie zapewnić znacznie lepszą opiekę dla seniora niż rodzina.

 

Przyjazne środowisko i profesjonalna opieka

Codzienne funkcjonowanie osoby z demencją jest w dużym stopniu zaburzone. Starsze osoby podatne są na wahania nastrojów, czują się zdezorientowane, często nie rozumieją co się z nimi dzieje. Kadra medyczna, którą zapewniają tanie prywatne domy opieki społecznej doskonale wiedzą jak postępować z taką osobą, by czuła się ona bezpiecznie i swobodnie. Przyjazne środowisko i profesjonalne podejście sprawia, że otępienie jest mniej uciążliwe dla chorego, a najbliżsi mają pewność, że seniorowi nic nie grozi. Dodatkowo domy pomocy kudowa zdrój często organizują zajęcia z terapeutami, którzy starają się opóźnić postęp zaburzeń i podwyższyć komfort życia osoby starszej. Dużym plusem takiego rozwiązania jest także stałe monitorowanie pensjonariusza przez lekarzy, pielęgniarki i opiekunów. Jest to znacznie bezpieczniejsze niż samodzielne życie seniora z demencją. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."