Pensjonariusz domu spokojnej starości z demencją – co warto wiedzieć

Podeszły wiek wiąże się z licznymi chorobami. Niestety starzejący się organizm podatny jest na urazy, rozwój chorób chronicznych a także wystąpienie zaburzeń w funkcjonowaniu nie tylko ciała, ale i umysłu.

pensjonariusz domu spokojnej starości

Jedną z powszechnych chorób, które dotykają wyłącznie osoby w wieku starczym jest demencja. Otępienie starcze jest chorobą, które działa destrukcyjnie na wszelkie funkcje poznawcze seniora, np. uwagę, pamięć, myślenie procesowe. Efekty tego procesu widoczne są gołym okiem – osoba traci rozeznanie w czasie i przestrzeni, ma problem z zapamiętywaniem i koncentracją uwagi, coraz częściej zachowuje się niestosownie do sytuacji, w zaawansowanej demencji mogą się nawet pojawić problemy z rozpoznawaniem bliskich czy świadomością własnej tożsamości. Opieka nad taką osobą, jest niezwykle wymagająca, zarówno psychicznie, jak i czasowo. Często najlepszym rozwiązaniem są tanie prywatne domy opieki nad seniorami. Poniżej postaramy się przybliżyć kwestię pobytu seniora z demencją w takim ośrodku.

 

Profesjonalna opieka do ostatnich dni

Wiele rodzin obawia się, że zostanie społecznie napiętnowane, jeśli zdecyduje się na umieszczenie osoby z demencją w miejscu, jakim są prywatne domy opieki społecznej. Często same czują się winne, tego, ze nie są w stanie zapewnić bliskiej osobie należytej opieki. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, jak wymagającą kwestią, jest opieka nad osobą, u której rozwija się demencja. Współczesna medycyna jest w dużej mierze bezradna wobec postępującego charakteru tej choroby. Oznacza to, że z biegiem lat, senior potrzebuje coraz większego wsparcia. Większość rodzin, z różnych przyczyn, nie jest w stanie w odpowiedni sposób zadbać o komfort i bezpieczeństwo osoby starszej z demencją. Stąd też decyzja o tym, by opieka na seniorem przekazana została profesjonalnemu ośrodkowi nie jest przejawem egoizmu, wygodnictwa, chęci pozbycia się problemu, a racjonalnym podejściem do obowiązku zapewnienia godnej starości. Domy opieki śląskie są nowoczesnymi ośrodkami opieki, w których pracują wykwalifikowane osoby. Jest to bezapelacyjnie środowisko, w którym senior z otępieniem starczym może czuć się bezpiecznie i przyjaźnie, a rodzina może współtowarzyszyć mu w jesieni życia, bez obawy o popełnienie błędu czy niedopilnowanie osoby chorej. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."