Problemy z zasypianiem u osób starszych.

W podeszłym wieku bardzo często pojawiają się problemy z zasypianiem. Na dłuższą metę brak snu może mieć negatywny wpływ na zdrowie seniora. Warto dowiedzieć się, jakie są sposoby na bezsenność.

problemy-z-zasypianiem-u-osob-starszych

W podeszłym wieku wiele osób doświadcza problemów ze snem. Ich przyczyny są różne. Może to być objaw problemów zdrowotnych czy zbyt duża ilość spożytej kofeiny w ciągu dnia. Problemy ze snem odczuwane przez dłuższy czas mogą prowadzić do wielu zaburzeń, jak na przykład wahania nastroju, trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, cukrzyca, otyłość oraz choroby serca. Domy opieki śląskie mają sposoby na radzenie sobie z bezsennością u pensjonariuszy.

Zmiana nawyków żywieniowych

Okazuje się, że czasem wystarczy wyeliminować kilka składników z diety seniora, aby spał on jak niemowlak. Przede wszystkim kolacja nie powinna być bogata w białko, które wzmaga koncentrację. Lepiej wieczorem zjeść węglowodany, które uspokajają i wzmagają uczucie senności. Istotne jest także to, aby kolacji nie jest zbyt późno.

Niwelowanie drzemek w ciągu dnia

Seniorzy mają „zakaz” spania w ciągu dnia. Organizowanych jest dla nich wiele zajęć aktywizujących, które nie pozwalają im zasypiać. Każdy dom opieki dla starszych osób ma świadomość tego, że jeżeli senior będzie spał w ciągu dnia, w nocy nie będzie mógł zasnąć.

Ruch na dobry sen

Bardzo często seniorom proponowane są zajęcia związane z aktywnością fizyczną. Ćwiczenia pomagają się odstresować i pozbyć złych emocji. Dzięki temu, że senior w ciągu dnia poćwiczy, wieczorem będzie zmęczony i dużo łatwiej będzie mu zasnąć. Trzeba tylko pamiętać, że lepiej nie ćwiczyć niedługo przed udaniem się na spoczynek, bo osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego.

Codzienne rytuały

Wpływ na dobry sen będą miały również codzienne rytuały kojarzące się z zasypianiem. Może to być relaksująca kąpiel lub wypicie szklanki ciepłego mleka.

Wszystkie powyższe rady zostały przetestowane przez pracowników domów opieki i działają na osoby starsze. Warto proponować je osobom w podeszłym wieku, aby mogły wypocząć w nocy bez najmniejszych problemów. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."