Przygotuj seniora na dom opieki

Prywatny dom opieki nad seniorami to miejsce, które jest w stanie zapewnić osobom starszym fachową i kompleksową opiekę. Niestety, nadal w naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że takie miejsce jest jedynie przechowalnią osób starszych.

przygotowanie seniora

Bardzo często myślą tak sami seniorzy, którzy bardzo się boją, że rodzina odda ich do domu starców. Jeśli bliscy nie mają innego wyjścia, powinni przed wybraniem konkretnego domu porozmawiać ze starszą osobą i przekonać ją, że trafi do dobrego i pełnego ciepła miejsca.

 

Dom opieki dla starszych osób może znajdować się w różnej lokalizacji. Są ośrodki w centrum miasta i takie, które znajdują się na uboczach. Warto jednak zadbać o to, by dom starców znalazł się w bliskiej odległości miejsca zamieszkania rodziny. Dzięki temu będzie możliwość częstego, nawet codziennego odwiedzania seniora, a i on będzie czuł się pewniej mając świadomość, że bliscy są niedaleko i w razie potrzeby mogą przyjechać w każdej chwili.

 

Przed wybraniem konkretnego ośrodka warto również zapytać seniora o jego potrzeby. Domy opieki dla osób starszych bywają bowiem bardzo różne – niektóre są kameralne i przyjmują zaledwie kilkanaście osób, inne to spore ośrodki, w których mieszka jednocześnie sto lub więcej osób starszych. Najważniejsze, by senior zamieszkał w takim miejscu, w jakim będzie dobrze się czuł. Jedne osoby starsze lubią bowiem samotność, inne lepiej się czują, gdy wokół jest dużo ludzi.

 

Prywatne domy opieki społecznej zapewniają podopiecznym nie tylko opiekę, pomoc i wsparcie przez całą dobę, ale również sporo atrakcji. Większość z nich ma ogrody i tereny zielone, gdzie można wypoczywać na świeżym powietrzu. W każdym domu jest też bogata oferta zajęć dodatkowych, które odbywają się pod okiem fachowców. Warsztaty z rysunku, rzeźby, układania kwiatów czy innych rzemiosł artystycznych pozwalają na chwilę oderwać się od rzeczywistości i spędzić czas kreatywnie. Warto porozmawiać także o tym z seniorem i przekonać go, że we własnym domu czy z rodziną nie będzie miał możliwości tak ciekawego spędzania czasu, jaki zapewnia dom emeryta.

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."