Psychiczny komfort seniora, a wybór domu spokojnej starości

Proces poszukiwania idealnego domu dla bliskiego nam seniora powinien być powolny i drobiazgowy. Jeśli pójdziemy na łatwiznę, zbagatelizujemy jakiś z pozoru nieistotny aspekt możemy narazić starszą osobę na nieprzyjemności, a siebie na dodatkowe koszty.

komfort psychiczny

Pamiętajmy, że w kwestii domu opieki najważniejszy jest komfort psychiczny przyszłego mieszkańca ośrodka. Domy seniora duszniki zdrój starają się zapewnić jak największą swobodę i poczucie bezpieczeństwa pensjonariuszom, ale może się okazać, że bliska nam osoba mimo wszystko ma problemy z aklimatyzacją. Jak sobie z tym poradzić i czy już na etapie wyboru ośrodka możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

 

Rewolucje uczynić mniej trudną

 

Żeby w pełni zdać sobie sprawę z tego, jak wielką rewolucją w życiu seniora jest zamieszkanie w specjalistycznym ośrodku opieki trzeba się wczuć w jego położenie. Osoby starsze często latami mieszkają w swoich domach, otoczone okolicą, którą doskonale znają. Nierzadko w danym miejscu przeżyły całe swoje życie. Trudno więc się dziwić, że kiedy pierwszy raz odwiedzają dom spokojnej starości czują się wyrwane ze swojej strefy komfortu. Nawet jeśli senior sam wyraził chęć zamieszkania w domu opieki, może mieć trudności z poczuciem się tam jak „u siebie”. Postarajmy się więc, by dom starców był jak najbliżej dotychczasowego miejsca zamieszkania. Dzięki temu pensjonariusz nie będzie miał tak wielkiego poczucia oderwania od dawnego życia. Nie bez znaczenia jest także to, czy dany ośrodek jest seniorowi znany lub czy przebywają w nim osoby znane już przyszłemu pensjonariuszowi lub takie, z którymi łatwo będzie mu nawiązać kontakt. Ogromną rolę w procesie przyzwyczajania się do nowej sytuacji odgrywa personel medyczny, jaki zapewniają domy opieki. Z pewnością pełna aklimatyzacja wymaga czasu,cierpliwości i wsparcia ze strony bliskich oraz personelu. Bądźmy jednak wyrozumiali dla naszego seniora, gdyż właśnie dla niego jest to sytuacja najtrudniejsza. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."