Standard i ceny w domach spokojnej starości

Przeciętny koszt pobytu w prywatnym domu opieki kosztuje około 2-3 tysiące złotych. Cena uzależniona jest od wielu czynników.

To, ile trzeba będzie zapłacić za dom opieki dla starszych osób w dużej mierze uzależnione jest od:

  • ile osobowe są pokoje,
  • jakie usługi są świadczone w stosunku do starszych osób,
  • czy budynek domu opieki jest nowy czy stary.

W przedziale cenowym od 2 do 3 tysięcy złotych dostępne są zazwyczaj pokoje 2 lub 3-osobowe. Za pokój jednoosobowy trzeba zazwyczaj zapłacić powyżej 3 tysięcy złotych.

Specjalistyczna opieka

Niektóre prywatne domy opieki mają naprawdę wysokie ceny, głównie dlatego, że zapewniają kuracjuszom specjalistyczną opieką medyczną. Niestety, ale wszystko to kosztuje. Dostęp do sprzętu czy do profesjonalnych lekarzy z czegoś trzeba opłacić. Zazwyczaj pobyt w takim ośrodku waha się między 3,2 a 3,7 tysiącami złotych. Do takich ośrodków przyjmowane są osoby ciężko chore, które wymagają stałej pomocy medycznej, rehabilitacji i potrzebują specjalistycznego sprzętu, aby stan ich zdrowia mógł ulec chociaż częściowej poprawie. Do ośrodka pacjenci przyjmowani są na minimum 3 miesiące. Podpisywana jest specjalna umowa. Dzięki temu, dom opieki ma pewność, że otrzyma pieniądze z góry i będzie w stanie właściwie wykonywać swoje obowiązki wobec pacjenta.

Dodatkowe opłaty w ośrodkach

Choć sam pobyt w ośrodku opieki może kosztować około 2 tysiące złotych, trzeba doliczyć do tego dodatkowe usługi, jeżeli chcemy, aby starsza osoba korzystała z rehabilitacji, a jej odleżyny były leczone właściwie. Do dodatkowych usług należy również konsultacja ze specjalistami od wybranych chorób, a także transport do szpitali i przychodni, w których takie konsultacje będą prowadzone. Średnio wizyta u neurologa kosztuje 150 zł, psychiatry - 200 zł, a godzina rehabilitacji - 50 zł.

Niektóre kuracjuszki, które są na siłach, bardzo chętnie korzystają również z usług kosmetycznych, które dostępne są na terenie domów opieki dla chorych chodzących. Manicure kosztuje tam 40 zł, a pedicure 80 zł. W końcu starsze panie również chcą wyglądać na zadbane.

 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."