Terapia muzyką – ciekawe rozwiązanie dla seniorów

Terapia z użyciem muzyki pojawia się w coraz większej ilości domów opieki. Poprawia koncentrację, samopoczucie i sprawność ruchową u seniorów.

Muzykoterapia pozwala seniorom spędzić czas w przyjemnej atmosferze wśród przepięknych dźwięków muzycznych, które aktywizują i relaksują. Taka terapia pozwala skrócić czas rekonwalescencji i rehabilitacji nawet o 25%, co w przypadku starszych osób jest bardzo dobrą wiadomością. Dlatego właśnie dom opieki dla osób starszych zatrudnia profesjonalistów, którzy organizują dla seniorów takie zajęcia.

Muzyka posiada właściwości uspokajające, a także pobudzające. Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju muzyki. Codzienne sesje muzyczne są okazją do oderwania się słuchaczy od wszystkich ważnych spraw. Są także doskonałym pretekstem do zapewnienia sobie chwili odpoczynku, jak i dobrym elementem higieny psychicznej.

Uczestnicy terapii mogą polepszyć swoją sprawność fizyczną i umysłową. Ich kondycja ruchowa będzie znajdowała się na dużo lepszym poziomie. Terapeuci zachęcają seniorów do tego, aby rozpoczęli naukę na instrumentach muzycznych. Zazwyczaj jest to perkusja. Organizują dla nich również ćwiczenia z rytmiki, a także improwizacje ruchowe.

Muzykoterapia wpływa również bardzo pozytywnie na mowę. Mięśnie twarzy u osób starszych wiotczeją, więc aparat mowy w pewnym momencie przestaje działać tak, jak powinien. Muzyka i śpiew pozytywnie wpływają na płynność mowy, co jest na pewno bardzo dobrą wiadomością.

Kolejnym etapem muzykoterapii jest komponowanie własnych utworów. Podczas terapii, uczestnicy mają za zadanie stworzyć własne teksty, linię melodyczną lub tytuł piosenki. Pozwala to rozwinąć ich kreatywność, a także podnieść samoocenę. Osoby starsze bardzo często czują się zależne od innych. Dzięki temu, że będą mogły stworzyć coś samodzielnie, będą mogły pozbyć się takiego odczucia. Kontrola będzie w ich rękach.

Muzyka na pewno wpłynie pozytywnie na każdego seniora. Jest ona obecna w każdym nowoczesnym domu opieki, który dba o rozwój pacjentów, a także o ich stan fizyczny i psychiczny.

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."