Wpływ spacerów na zdrowie seniora

Spędzanie dużej ilości czasu na świeżym powietrzu jest dla seniora bardzo ważne. Wycieczki i spacery powinny być codziennością dla starszych osób.

Wpływ sparceów

W domach opieki przestrzegane jest to, aby seniorzy spędzali jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, jeżeli tylko aura jest sprzyjająca. Każdy dom starców dolny śląsk wyposażony jest w funkcjonalny ogród z ławami, na których seniorzy mogą usiąść, gdy poczują się zmęczeni. Często tworzone są również alejki spacerowe, które zachęcają starsze osoby do aktywności.

Piesze wycieczki i obserwowanie przyrody wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Jest to także korzystne dla procesów myślowych, które u starszych osób są często spowolnione. Dotlenienie mózgu poprzez spacerowanie będzie więc bardzo pozytywnym zjawiskiem. Spędzanie czasu na łonie natury pozwala zrelaksować się oraz znacznie skuteczniej angażować w abstrakcyjne myślenie. Psychologowie twierdzą, że spacery na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody prowadzą do wyższego poziomu kreatywności.

Od czasu do czasu każdy dom opieki dolny śląsk organizuje wycieczki dla swoich pensjonariuszy. Są to wyprawy do parku, nad pobliskie jezioro czy do lasu. Wszystko zależy od tego, jaki krajobraz jest dostępny w danej miejscowości. Takie przechadzki bardzo dobrze wpływają na rozwój seniora oraz na jego samopoczucie. Są szansą na to, aby pozbyć się złych myśli, pooddychać świeżym powietrzem i zobaczyć coś ciekawego. Tego typu wyprawy organizowane są przede wszystkim na wiosnę, latem, jak i wczesną jesienią. Aura wtedy sprzyja tego typu aktywnościom. Zimą spacery i wycieczki ograniczane są do minimum, ze względu na niesprzyjające warunki. Śliska nawierzchnia dla starszych osób jest dużą niedogodnością. Łatwo o poślizgnięcie. A jak wiadomo, kończyny u seniorów zrastają się bardzo powoli, a czasem w ogóle. Domy opieki obawiając się tego typu niebezpiecznych sytuacji, ograniczają w zimowym czasie wyprawy. Na szczęście jednak przez większość roku aura jest przyjazna dla seniora i może on spokojnie spacerować oraz zwiedzać.

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."