Wsparcie w opiece nad osobą z Alzheimerem – domy opieki dla seniorów

Wiele osób obawia się starości. Związane jest to przede wszystkim z wizją chorób wieku starczego, które dotykają nas bez względu na status społeczny, ilość zer na koncie czy pochodzenie.

jak sobie radzic z alzheimerem

Szczególnym rodzajem schorzeń, których się najbardziej obawiamy są te, dotykające psychiki i funkcjonowania mózgu. Numerem jeden jest tutaj choroba Alzheimera. Jak pokazują statystyki, dotyka ona coraz większej ilości osób. Warto jednak pamiętać, że mamy do czynienia z tą jednostką chorobową od wielu lat i coraz lepiej sobie z nią radzimy. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat udało się opracować leki, sposoby postępowania i wspierania osoby dotkniętej chorobą Alzheimera. Również domy opieki prywatne są coraz lepiej przygotowane na przyjęcie osób dotkniętych tą chorobą.

 

Kiedy dom opieki jest najlepszym rozwiązaniem

Nie ma sensu ukrywać, że choroba Alzheimera jest schorzeniem bardzo przykrym, zarówno dla samego chorego, jaki i jego bliskich. Trudno poradzić sobie psychicznie z diagnozą i postępującymi objawami choroby. Niestety, Alzheimer ma charakter postępowy i z biegiem czasu powoduje dysfunkcje w coraz szerszych sferach życia chorego. Oprócz obciążenia psychicznego, dużym wyzwaniem jest logistyczna kwestia zapewnienia choremu stałej opieki. W zaawansowanym stadium Alzheimera konieczna jest całodobowa opieka dla seniora. Większość rodzin z przyczyn ekonomicznych, czasowych czy zdrowotnych nie jest w stanie sprawować takiej pieczy nad seniorem. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest dom emeryta. Kadra opiekująca się pensjonariuszami posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które jest gwarancją spokojnej starości dla osób dotkniętych Alzheimerem.

 

To nie egoizm, to troska

Niestety pokutuje przekonanie, że umieszczenie osoby z Alzheimerem w miejscu, jakim są domy opieki społecznej jest przejawem egoizmu rodziny chorego. Nic bardziej mylnego! Bliscy chorego, którzy borykają się z poczuciem winy czy wątpliwościami co do słuszności decyzji o umieszczeniu seniora w domu opieki, powinni zadać sobie proste pytanie – czy są w stanie zapewnić seniorowi opiekę na takim poziomie i taki komfort życia z Alzheimerem, jaki będzie miał w profesjonalnym ośrodku. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."