Życie osoby starszej po amputacji

Organizm osoby starszej jest często dotknięty wieloma schorzeniami. Nie jest tajemnicą, że osoby w podeszłym wieku mają znacznie mniejsze zdolności regeneracyjne...

życie osób starszych po amputacjach

... oraz częściej ulegają infekcjom i powikłaniom pozabiegowym czy pochorobowym. Jedną z takich komplikacji może być konieczność amputacji kończyny górnej lub dolnej. Współczesna medycyna a także opieka, którą oferują domy pomocy, sprawiają, że życie osoby starszej po zabiegu amputacyjnym może być wygodne, szczęśliwe i komfortowe.

 

Wsparcie tuż po zabiegu

Decyzja o amputacji kończyny jest trudna zarówno dla lekarzy, jak i dla rodziny chorego. Każdy ma świadomość, jak wielkie znaczenie będzie ona miała dla dalszego funkcjonowania chorego. Nie mniej jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że to osoba, u której dokonuje się amputacji przeżywa najtrudniejsze chwile. Musi się bowiem zmierzyć z rzeczywistością bez kończyny czy kończyn. Jest to zupełnie coś nowego, często wywołującego szok. Domy seniorów starają się wspierać swoich podopiecznych, u których amputacja była sposobem na uratowanie życia. Takie wsparcie tuż po zabiegu powinno się odbywać na dwóch płaszczyznach – prozaicznej i psychologicznej. Większość zdrowych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez ręki czy nogi. Dlatego też pensjonariusz, u którego dokonano amputacji musi nauczyć się praktycznie każdej czynności zupełnie od początku. W takiej początkowej adaptacji do nowych możliwości powinny pomagać osoby z najbliższego otoczenia. Profesjonalny dom opieki dla starszych doskonale wie, jak wspierać seniora w nowej dla niego sytuacji, a jednocześnie jest przystosowany, np. pod względem wyposażenia łazienek, do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Równie ważna jest pomoc psychologiczna. Każdy byłby zagubiony w tak trudnym położeniu, jakim jest nagła utrata kończyny. Psycholog, doświadczeni opiekunowie i empatyczni lekarze z pewnością będą ważnym wsparciem. W odnalezieniu się w tej sytuacji może także pomóc kontakt z pensjonariuszami z podobnymi ograniczeniami ruchowymi.

 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."