Jak radzić sobie z bezsennością u osób starszych?

Dużą bolączką osób starszych jest bezsenność. Trzeba jednak pamiętać, aby nie radzić sobie z nią tabletkami. To żadne wyjście z sytuacji.

jak radzić sobie z bezsennoscia

Wokół bezsenności narosło wiele mitów na przestrzeni wielu lat. Warto się z nimi rozprawić. Dzięki temu seniorzy będą mogli odetchnąć z ulgą i znaleźć dla siebie sprawdzony sposób na bezsenność.

Szklanka mleka na bezsenność

Niestety jest to mit. Żadne naukowe badania nie potwierdzają, jakoby mleko miało jakikolwiek wpływ na zasypianie.

Wprowadzenie codziennych rytuałów

Prawdą jest, że codzienne rytuały wpływają pozytywnie na bezsenność. Dlatego właśnie  prywatne domy opieki dolnośląskie ustalają bardzo dokładnie harmonogram dnia swoich podopiecznych. Każda minuta dnia jest zaplanowana. Senior wie, że między 12 a 14 ma zjeść obiad, po południu są zajęcia z aktywności fizycznej, a wieczorem spotkania towarzyskie. Dzięki tak uregulowanemu dniu pacjenci domów opieki nie mają problemów z zasypianiem. Umysł osoby starszej o odpowiedniej godzinie otrzymuje sygnał, że jest o czas na wyciszenie i odpoczynek.

Stres powodem bezsenności

Nie da się ukryć, że stres jest bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na bezsenność. Niestety, ale tak jest, że gdy zaczynamy się stresować, nie jesteśmy w stanie zmrużyć oka. Osoby starsze czasem martwią się o swoich bliskich. Wtedy właśnie pojawiają się u nich kłopoty z zasypianiem. Istotne jest, aby osoba starsza odpowiednio się relaksowała. Pomocne są w tym zajęcia terapeutyczne prowadzone w domach opieki, które pomagają pensjonariuszom wyciszyć się, a także pokazują sposoby na walkę ze stresem.

Leżenie nic nie pomoże

Nie jest prawdą, że leżenie i czekanie pomoże nam w zaśnięciu. Tak to nie działa. Leżąc i myślą o tym, kiedy zaśniemy, jeszcze bardziej się denerwujemy. W takiej sytuacji prywatny ośrodek opieki dolnośląskie zaleca, aby senior wstał, poczytał książkę, posłuchał muzyki lub zrobił inną rzecz, którą lubi. Sen przyjdzie w mgnieniu oka i można będzie spokojnie się wyspać bez żadnych problemów. Na pewno warto z takich metod skorzystać. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."