Skoro tu trafiłeś to znaczy, że masz jakieś obawy związane z domem opieki. Z reguły obawy biorą się z kilku powodów. Pojawia się mnóstwo pytań związanych z Twoimi obawami. Oto niektóre z nich:

  1. Czy mój rodzic powinien zamieszkać w domu opieki?
  2. Jeśli umieszczę rodzica w domu opieki to czy jestem złym dzieckiem?
  3. Jak traktuje się pensjonariuszy w domach opieki?
  4. Czy mój rodzic będzie w takim domu samotny?
  5. Czy właścicielom/dyrekcji domów opieki zależy na pensjonariuszach?
  6. Co powiedzą sąsiedzi?
  7. Dlaczego ciągle słyszę w mediach negatywne komentarze na temat domów opieki?
  8. Czy odwiedziny są w jakiś sposób ograniczone czasowo?

 

Czy mój rodzic powinien zamieszkać w domu opieki?

Wszystko zależy od sytuacji i stanu zdrowia Twojego rodzica i Twojego. Jeśli pracujesz i utrzymujesz swoją rodzinę a stan zdrowia Twojego taty lub Twojej mamy pogarsza się a Ty nie jesteś w stanie otoczyć ich opieką, to tak. Często rodzic chory na Alzheimera podejmuje niewłaściwe decyzje, stanowi niebezpieczeństwo dla siebie i innych. Nie każę Ci umieszczać rodziców w domu opieki. Nikt tego nie zrobi. Zapewnij mu tylko bezpieczeństwo.

Jeśli umieszczę rodzica w domu opieki to czy jestem złym dzieckiem

Nie. Nie jesteś w stanie zapewnić opieki ponieważ pracujesz lub zwyczajnie jesteś przemęczony/a opieką. Jedynym rozwiązaniem takiej sytuacji jest umieszczenie w domu opieki pod okiem ludzi, którzy opiekują się schorowanymi osobami na co dzień. Istnieje wiele powodów dla których chcemy być przy rodzicach i się nimi opiekować. Nadchodzi jednak taki czas w którym stan zdrowia pogorszył się do tego stopnia, że Twój bliski ze względu na chorobę, wymaga aby poświęcać mu coraz więcej czasu. To pewnego rodzaju granica, która nie pozwala Ci już na wyjście z domu nawet na 10 minut w obawie o bezpieczeństwo rodzica.

Jak traktuje się pensjonariuszy w domach opieki?

Większość właścicieli domów opieki wkłada dużo wysiłku aby Twój rodzic był traktowany z szacunkiem. Nikt z nas nie jest złym człowiekiem. My sami mamy lub mieliśmy rodziców i dziadków i jesteśmy tak samo czuli jak Ty.

Czy mój rodzic będzie w takim domu samotny?

Zastanów się czy jest samotny teraz. Jeśli większość czasu przebywasz poza domem to samotność takiej osobie doskwiera często. W domach opieki nawiązują się przyjaźnie, często także z personelem. Ludzie, którzy nie są chętni do przeprowadzki zmieniają zdanie po miesiącu przebywania wśród nowych znajomych z domu opieki. Większość osób nie wyobraża sobie życia poza takim miejscem. Inaczej sytuacja wygląda z ludźmi chorymi na Alzheimera. Ich stan, jeśli jest zaawansowany, czasem nie pozwala na tęsknotę. To także nie reguła jednak najważniejsze aby pamiętać o odwiedzinach. Nikt nie wie, co dzieje się "wewnątrz" osoby chorej. Często widzimy jak bardzo dzieci uszczęśliwiają odwiedzinami. Pamiętać o rodzicach zawsze warto.

Czy właścicielom/dyrekcji domów opieki zależy na pensjonariuszach?

Zwłaszcza właścicielom zależy na Twoim rodzicu. Zależy na ich zdrowiu i szczęściu. To w pierwszej kolejności. W drugiej jest dopiero interes. Zdarzają się głośne przypadki złego i niegodnego traktowania podopiecznych. Właściciele i dyrekcja niektórych domów opieki pomylili tą kolejność. Takich domów opieki jest naprawdę niewiele. Na szczęście świat jest zbudowany prawidłowo. Dla każdego człowieka jest najpierw człowiek a dopiero potem biznes. Całe szczęście to jednak większość z nas prowadzi domy opieki tak, jak należy.

Co powiedzą sąsiedzi?

Z reguły sąsiedzi mają dużo do powiedzenia. Problem w tym, że Ci którzy mają wiele do powiedzenia, nie znają sytuacji trudnych lub takich w których sam się znajdujesz. Chyba więcej pisać nie trzeba.

Dlaczego ciągle słyszę w mediach negatywne komentarze na temat domów opieki?

Od tego są media. Usłyszałeś o 3 może 5 przypadkach złego traktowania pensjonariuszy. W Polsce domów opieki jest kilkaset. Niemniej jednak każdy pełni tu swoją rolę. Pośrednio media uczą i sami wiele się od nich nauczyliśmy. Te reportaże są po prostu potrzebne.

Czy odwiedziny są w jakiś sposób ograniczone czasowo?

Nie ma żadnych ograniczeń. Pensjonariusza można odwiedzać w każdy dzień. Wyjątkiem jest noc kiedy wszyscy pensjonariusze śpią ale to chyba oczywiste.

Pamiętaj, że decyzja zawsze należy do Ciebie i Twoich bliskich. Jeśli czujesz, że problem sprawia Ci znacznie większe trudności to poradź się psychologa lub najbliższego przyjaciela. Możesz także udać się na forum internetowe i porozmawiać z ludźmi (np. TU - http://www.forum.domyopieki.pl), którzy borykali się z podobnymi problemami. Internet to bogate źródło doświadczeń i wiedzy. Warto z niego skorzystać.

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."