Kiedy senior zostaje sam – jak poradzić sobie ze śmiercią małżonka

Jesień życia niesie ze sobą wiele pięknych rzeczy. Niestety jest również nierozerwalnie związana z odchodzeniem. Nie tylko seniora, ale również osób, które są dla niego ważne...

jak pogodzić się ze stratom najbliższej osoby

 – znajomi, rówieśnicy w rodzinie czy współmałżonek. Zwłaszcza utrata tego ostatniego jest czymś niezwykle trudnym do zaakceptowania. Zwłaszcza, jeśli z drugą połówką osoba starsza spędziła wiele lat życia. Jak pomóc seniorowi pogodzić się ze śmiercią ukochanej osoby i pokazać, że życie nadal może mieć sens? Oto kilka wartych uwagi wskazówek.

 

Wsparcie to podstawa

Wielu pensjonariuszy, którzy przebywają w miejscu, jakim są tanie prywatne domy opieki nad seniorami, musi zmierzyć się z traumą, jaką jest odejście męża czy żony. Pozostaje wówczas pustka, której zapełnienie jest praktycznie niemożliwe. Znane są przypadki osób, które umierają w niedługo po odejściu drugiej połówki. Starsze osoby nie widzą po prostu sensu dalszego życia. Dlatego tak ważne jest okazanie wsparcia. I to nie tylko słownego. Czasami zwykłe bycie z osamotnioną osobą potrafi zdziałać cuda. Wysłuchanie osoby w żałobie, okazanie empatii, pomoc w odwiedzinach na cmentarzu czy nawet zapewnianie posiłków – to rzeczy, które mogą znacznie ułatwić przeżycie żałoby. Domy opieki  niejako naturalnie zapewniają osobie wsparcie i dbają o codzienne potrzeby pensjonariusza po stracie.

 

Czas najlepszym lekarstwem

Mimo okazywanego wsparcia nie można liczyć na to, że powrót do normalności osoby, która pochowała bliską osobę nastąpi szybko. Potrzeba na o sporo czasu. Psychologowie mówią, że żałoba trwa przeciętnie ok. roku, jednak u osób starszych czas ten może ulec wydłużeniu. Nie mniej jednak nie warto się poddawać i wspierać seniora w trudnych chwilach. Z pewnością również rocznice i święta są momentami, kiedy tęsknota za zmarłym przybiera na sile. Szczególnie wówczas, starsza osoba nie powinna być samotna. Domy opieki zapewniają wsparcie seniorowi w każdej chwili, stąd wiele osób właśnie po śmierci współmałżonka decyduje się na przeniesienie do domu opieki. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."