Nowe technologie przyjazne seniorom

Rozwoju nowych technologii w XXI wieku nie da się w żaden sposób zahamować. I nawet chyba nikt by nie próbował tego robić. Każdy z nas na co dzień korzysta ze smartfonów, tabletów i laptopów. Obecnie żadna młoda osoba nie ma problemów z ich obsługą. Problemy zaczynają się dopiero u osób po 70. Osoby te nie pracowały zawodowo na komputerach i nie miały bezpośredniej styczności z technologiami tak powszechnymi w dzisiejszych czasach. Domy opieki, w których przebywają starsze osoby, starają się nadrobić te zaległości.

Dla starszych osób, domy opieki organizują specjalne zajęcia z obsługi komputerów i smartfonów. Przekonuje się starsze osoby, że nie powinny one bać się nowoczesności i sprzętów. Starszej osobie wcale nie potrzeba bardzo zaawansowanych funkcji. Wystarczy, że będzie znała podstawy – jak włączyć komputer, wysłać maila, połączyć się na Skype, serfować po Internecie. Te umiejętności sprawią, że starsza osoba będzie bardzo mobilna. Będzie w stanie połączyć się z dziećmi, które przebywają za granicą i nie mogą jej tak często odwiedzać, jakby tego chciały. Dzięki temu, że starsza osoba będzie miała dostęp do komputera i będzie umiała się nim obsługiwać, w każdej chwili będzie mogła porozmawiać z rodziną, a nawet ją zobaczyć, dzięki kamerkom internetowym.

Równie ważna co obsługa komputera, jest także obsługa telefonu. To podstawa, aby starsza osoba wiedziała jak zadzwonić. Powstają specjalne modele telefonów z dużymi literami i przyciskami. Dzięki temu, starsza osoba nie będzie miała żadnych problemów z połączeniem się z koleżanką czy rodziną. Takie telefony wyposażone są w dodatkowe funkcje, pozwalające na wciśnięcie jednego przycisku łączącego z pogotowiem. Gdy starsza osoba źle się poczuje, nie będzie musiała nawet wykręcać numeru. Wystarczy, że wciśnie taki jeden przycisk, a odpowiednie jednostki zostaną poinformowane, że coś złego się dzieje u niej w domu.

Zajęcia organizowane dla seniorów z zakresu nowych technologii są bardzo przyjemne. Obejmują zarówno wykłady, jak i część praktyczną. Wiele starszych osób z wielką przyjemnością na nie uczęszcza. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."