Trudności adaptacyjne osoby starszej

Nie bez przyczyny mawia się, że „starych drzew się nie przesadza”. Człowiek ma naturalną zdolność do przywiązywania się do miejsc, w których długo przebywa...

trudności adaptacyjne

Mamy wewnętrzną potrzebę bycia zakorzenionym. Kiedy więc pojawia się konieczność zmiany miejsca zamieszkania w podeszłym wieku, mogą pojawić się trudności adaptacyjne. Nawet najlepsze domy opieki prywatne stają przed wyzwaniem wsparcia seniorów, którzy nie mogą się odnaleźć w nowym otoczeniu. Jak wspomóc osobę starszą w zaaklimatyzowaniu się w domu opieki?

 

Okres przed przeprowadzką

Trudności adaptacyjne u osób starszych często mają swoje podłoże w złym przygotowaniu seniora do tej życiowej rewolucji. Należy pamiętać, że nawet jeśli senior samo podjął decyzję o przeniesieniu do miejsca, jakim jest dom seniora, to i tak staje przed ogromnym wyzwaniem – odnalezienia swojego miejsca w zupełnie innym otoczeniu. Warto więc postarać się, by jeszcze przed ostateczną przeprowadzką senior mógł poczuć się swobodnie i komfortowo w nowym miejscu pobytu. Liczne prywatne domy opieki umożliwiają tzw. wizyty adaptacyjne. Organizowane są także dni otwartych drzwi. Niezwykle ważne jest także rozwianie wszelkich wątpliwości związanych z zasadami obowiązującymi pensjonariuszy. Dla wielu osób pomocne okazuje się również zabranie ze sobą ważnych dla siebie rzeczy, np. pamiątek, ulubionej poduszki czy książki.

 

Okres po przeprowadzce

Każdy z nas, czy młody, czy starszy potrzebuje czasu, by poczuć się dobrze w zupełnie nowym środowisku. Dlatego też nie oczekujmy, że nasz senior od razu po przeprowadzce będzie się czuł w domu opieki, jak w mieszkaniu, w którym spędził znaczną część życia. W tym pierwszym okresie, warto okazać starszej osobie wzmożone wsparcie, np. poprzez częstsze odwiedziny, rozmowy telefoniczne. Postarajmy się, by senior rozpoczynający pobyt w domu seniora nie czuł się odtrącony. Również dom opieki tacza nowych pensjonariuszy szczególną uwagą i stara się ułatwić adaptację, np. poprzez integrację z innymi seniorami, czy stałe wsparcie psychologa. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."