Wsparcie seniora po diagnozie onkologicznej

Lekarze geriatrzy, czyli specjaliści od diagnozowania i leczenia chorób wieku starczego przyznają, że starszy organizm jest znacznie mniej odporny na wszelkiego rodzaju infekcje, urazy czy rozwój chorób wewnętrznych.

wsparcie seniora w chorobie onkologicznej

Ludzkie narządy w naturalny sposób ulegają niejako zużyciu i funkcjonują ze znacznie mniejszą wydajnością. Kiedy więc u seniora zostaje zdiagnozowana choroba onkologiczna sytuacja jest znacznie trudniejsza niż w przypadku osoby w młodym czy średnim wieku. Nie oznacza to jednak, że należy się od razu poddać. Ogromne znaczenie w walce z nowotworem ma samo nastawienie chorego. Domy starców prywatne często stają przed wyzwaniem, jakim jest okazanie odpowiedniego wsparcia seniorowi, który usłyszał diagnozę – choroba nowotworowa.

 

Wspierać, ale nie przesadnie

W dzisiejszych czasach rak nie jest wyrokiem. Oczywiście każdy zdaje sobie sprawę, że walka z nowotworem, zwłaszcza zaawansowanym, u osób starszych obarczona jest dużym ryzykiem niepowodzenia. Starszy organizm znacznie gorzej znosi trudy chemioterapii i zabiegów operacyjnych. Z drugiej jednak strony, seniorzy mają w sobie doświadczenie życiowe i siłę, która może znacznie pomóc w walce z chorobą. Prywatne domy opieki mają za zadanie stworzyć seniorowi idealną przestrzeń do takiej walki. Senior potrzebuje wsparcia fizycznego i psychicznego. Łatwo jednak popaść w przesadę. Tym, co najbardziej doskwiera osobom chorym onkologicznie jest utrata kontroli nad własnym życiem i konieczność podporządkowania wszystkiego chorobie. Należy znaleźć złoty środek, między pomocą a wyręczaniem i sprawianiem, że osoba chora poczuje się bezużyteczna. Opieka dla seniora kudowa zdrój powinna delikatnie wspierać, motywować do dalszej walki, a jednocześnie pozwalać na w miarę normalne życie. Bardzo istotne jest pokazanie osobie chorej, że ma dla kogo i po co żyć. Najgorszą rzeczą jest okazywanie litości. Udźwignięcie choroby nowotworowej samo w sobie jest niezwykle trudne, a co dopiero, gdy na każdym kroku otoczenie nam o niej przypomina. 

Listy polecające domy opieki "Arkadia"

"Dziękuję całej załodze Domu "Arkadia" w Opolicy za bardzo dobrą opiekę nad naszą Mamą Reginą Rapp. Wszystkie Panie opiekujące się Mamą były bardzo zaangażowane, miały dobre podejście do osoby starszej ..."

"Wszystkim pracownikom Domu Opieki Społecznej na czele z Panią Prezes za cierpliwość, wyrozumiałość i słowa pocieszenia. Dziękujemy za każdą pomoc ze strony sióstr, nigdy nasze prośby nie zostały zlekceważone, pomagały nam w każdej potrzebie, służyły pomocą i radami ..."